Zachowanie na lodzie – czyli krótko o tym co robić, żeby było bezpiecznie i co zrobić gdy zrobiło się niebezpiecznie. Pamiętajcie o podstawowych zasadach bezpieczeństwa na lodzie, szczególnie podczas przebywania na lodowiskach naturalnych.
- Przed wejściem na lód sprawdź czy jest bezpiecznie.
- Lód musi mieć co najmniej 10 cm grubości.
- Nie powinno być na nim przerębli, a temperatura otoczenia musi być ujemna.
- Dzieci bez opieki dorosłych nie powinny same przebywać na lodzie.
- Jeśli na lodzie znajduje się śnieg – zachowaj szczególną ostrożność. Zdarza się, iż pod pokrywą śnieżną może znajdować się przerębel.
- Jeśli cokolwiek Cię zaniepokoi lub słyszysz trzeszczenie lodu natychmiast zejdź z lodowiska.
Co zrobić, gdy zdarzył się wypadek?
Jeśli jesteś świadkiem
- Jeśli jesteś świadkiem takiego zdarzenia pamiętaj, o własnym bezpieczeństwie. Skoro lód załamał się pod inną osobą, tak samo może stać się gdy Ty na niego wejdziesz. Nie rzucaj się bezmyślnie na ratunek.
- Natychmiast wezwij pomoc (wezwanie pomocy ) – najlepiej straż pożarną, która dysponuje specjalistycznym sprzętem. Staraj się nie spuszczać wzroku z tonącego. Poproś inne osoby wokół o pomoc.
- Jeśli wezwałeś pomoc i zdecydowałeś się przystąpić do działania – jeśli jest taka możliwość – zapewnij sobie wsparcie innych świadków zdarzenia:
- Poszukajcie przedmiotu, który możecie podać osobie tonącej. Może to być: szalik, kurtka, sanki, sznurek, kij, deska, pasek od spodni – cokolwiek, co osoba poszkodowana będzie mogła dosięgnąć i chwycić. Możesz wykorzystać: drabinę, łódź, linkę holowniczą, lub cokolwiek co znajdziesz lub będziesz miał do dyspozycji (np. przewody rozruchowe w samochodzie czy odcięty pas bezpieczeństwa, itp). Wszystko zależy od miejsca, w którym będziesz.
- Jeśli zdecydujesz się wejść na lód, zabezpiecz się wcześniej przywiązując liną. Połóż się i poruszaj czołgając się. W ten sposób rozkładasz ciężar własnego ciała na większą powierzchnię. Staraj się nie wykonywać gwałtownych ruchów. Nie wchodź na lód bez zabezpieczenia – pamiętaj chcesz pomóc, a nie stać się kolejną poszkodowaną osobą – zadbaj o bezpieczeństwo własne !
- Nie podawaj bezpośrednio ręki osobie tonącej. Pamiętaj, że może Cię ona wciągnąć pod lód.
- Jeśli towarzyszą Ci inne osoby możecie razem położyć się na lodzie, złapać za nogi i tworząc łańcuch zbliżyć się do osoby poszkodowanej – zadbajcie o własne bezpieczeństwo !
- Pamiętaj, że osoba poszkodowana jest w szoku i jej zachowanie nie musi być racjonalne. Ubranie osoby poszkodowanej, które nasiąka wodą stanowi dodatkowe obciążenie.
Jeśli pod Tobą załamał się lód ?
- Postaraj się nie wpadać w panikę. Wiem to bardzo, bardzo trudne. Postaraj się uspokoić i ocenić sytuację.
- Jeżeli w pobliżu są inne osoby – krzycz. Jeśli nie ma nikogo, nie trać czasu na wzywanie pomocy. Masz kilka minut i musisz wykorzystać wszystkie siły i czas do uratowania.
- Z każdą chwilą będzie Ci chłodniej, a Twoje ubrania będą nasiąkać wodą. Jeśli ubranie np. buty lub kurtka krępują Twoje ruchy lub czujesz, że stają się zbytnim obciążeniem postaraj się je zdjąć.
- Znajdź miejsce, w którym lód w przeręblu wydaje się najgrubszy – może to być kierunek z którego wszedłeś na lód. Postaraj się ułożyć płasko na wodzie. Rozłóż szeroko ręce i postaraj się wpełznąć na lód. Jeśli lód załamuje się przy próbie wyjścia, a przerębla nie jest duża, postaraj obrócić się na plecy, i jest taka możliwość zaprzeć stopami o przeciwległy koniec i podciągnąć jednocześnie łokciami lub rozkładając szeroko ręce.
- Kiedy uda Ci się wyjść w wody, nie wstawaj, czołgaj się na brzuchu do samego brzegu. Wezwij pomoc !
Po wyciągnięciu z wody sprawdź funkcje życiowe poszkodowanego. Jeśli nie oddycha natychmiast rozpocznij RKO rozpoczynając od pięciu wdechów ratowniczych. Pamiętaj, że poszkodowany jest wychłodzony. Jak postępować w przypadku hipotermii dowiesz się tutaj: Hipotermia